Twój koszyk jest obecnie pusty!
Statut
Utworzony 18 grudnia 2024 roku.
Rozdział I.
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: Stowarzyszenie Praktyków Ustawień Systemowych, dalej zwane: „Stowarzyszenie”, działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2261, ze zm.) oraz postanowień niniejszego Statutu.
§ 2
1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem. zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, Wydział VI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, i posiadającym osobowość prawną. Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. 2017 r. poz. 210 ze zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 ze zm.) oraz niniejszego Statutu.
2. Siedzibą Stowarzyszenia jest m. Wrocław, 51-112, ul. Bułgarska 4. Stowarzyszenie działa na terenie całego kraju Rzeczypospolitej Polskiej. Ewentualna działalność na terenie innego państwa oznacza konieczność poszanowania i działania w oparciu o prawo również tego kraju.
§ 3
Stowarzyszenie może być Członkiem innych organizacji o podobnym profilu działania na zasadach pełnej autonomii.
§ 4
Z poszanowaniem odpowiednich przepisów prawa, Stowarzyszenie może używać własnej pieczęci, znaków graficznych i innego oznakowania.
§ 5
Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.
§ 6
Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej Członków.
§ 7
Do prowadzenia swoich spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, w tym swoich Członków.
Rozdział II.
Cele i formy działania
§ 8
1. Celem działania Stowarzyszenia jest dbanie o dobrostan i rozwój środowiska Praktyków Ustawień Systemowych w Polsce.
2. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- wsparcie inicjatyw, aktywności i rozwoju Członków Stowarzyszenia, w tym organizowanych konferencji, szkoleń, warsztatów, superwizji, interwizji dla Praktyków Ustawień Systemowych,
- propagowanie i rozwój praktyki metody ustawień systemowych,
- dbałość o to, aby metoda ta służyła ogólnie pojętemu dobru publicznemu,
- prowadzenie działalności edukacyjnej, naukowej, publicystycznej i wspieranie takiej działalności swoich Członków w zakresie praktyki i teorii Ustawień Systemowych,
- rozwój krajowych oraz międzynarodowych kontaktów, w tym działanie na rzecz krajowej i międzynarodowej współpracy, integracji i wymiany z osobami związanymi zawodowo lub naukowo z Ustawieniami, psychologią, psychiatrią i z innymi modalnościami terapeutycznymi oraz dziedzinami pokrewnymi,
- inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów Stowarzyszenia.
Rozdział III.
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 9
1. Członkami Stowarzyszenia mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.
2. Osoba prawna może być jedynie Członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
§ 10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- Członków zwyczajnych;
- Członków wspierających;
- Członków honorowych.
§ 11
1. Członkiem zwyczajnym może być każda osoba, która:
- złożyła deklarację członkowską na piśmie;
- uiściła składkę członkowską w wysokości zatwierdzonej przez Walne Zebranie;
- złoży pisemną deklarację członkowską na piśmie;
- przedstawi na piśmie rekomendację dwóch Członków Stowarzyszenia.
2. Nie później niż 30 dni od otrzymania przez Zarząd Stowarzyszenia pisemnej deklaracji członkowskiej, Walne Zebranie lub Zarząd podejmuje uchwałę o przyjęciu nowego Członka zwyczajnego do Stowarzyszenia.
3. Członkowie zwyczajni mają prawo do:
- biernego i czynnego udziału w wyborach do władz Stowarzyszenia;
- korzystania z doradztwa i brania udziału we wszelkiej działalności Stowarzyszenia;
- brania udziału w zebraniach i wszelkich wydarzeniach organizowanych lub związanych z działalnością Stowarzyszenia;
- zgłaszania wniosków do Zarządu co do podejmowania działań lub do podejmowanych działań przez Stowarzyszenie;
- zgłaszania wniosków do Zarządu co do korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia, w celu realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia.
4. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
- czynnego brania udziału w działalności Stowarzyszenia i w realizacji jego celów;
- uczestniczenia w Walnych Zebraniach Członków Stowarzyszenia;
- przestrzegania statutu i wszystkich uchwał władz Stowarzyszenia;
- regularnego opłacania składek.
5. Członkowie zwyczajni są obowiązani wywiązywać się ze złożonych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia, przestrzegać Statut oraz uchwały władz Stowarzyszenia.
§ 12
Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną służącą realizacji celów Stowarzyszenia. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela. Przyjęcie Członka wspierającego następuje na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia.
§ 13
Nie później niż 30 dni od otrzymania przez Zarząd Stowarzyszenia deklaracji członkowskiej, Walne Zebranie lub Zarząd podejmują uchwałę o przyjęciu nowego Członka wspierającego do Stowarzyszenia.
§ 14
1. Członkiem honorowym może być każda osoba, która wniosła znaczny wkład w rozwój Ustawień w Polsce.
2. Członkowie honorowi są przyjmowani na podstawie uchwały Walnego Zebrania, na wniosek co najmniej 1/5 z całkowitej ilości Członków Stowarzyszenia.
§ 15
1. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego. Mogą brać udział w Walnym Zebraniu, służąc głosem doradczym. Pozostałe uprawnienia Członków zwyczajnych, są właściwe również dla Członków wspierających i honorowych.
2. Członkowie wspierający są obowiązani do wywiązywania się z zadeklarowanej na rzecz Stowarzyszenia pomocy finansowej, rzeczowej lub merytorycznej służącej realizacji celów Stowarzyszenia.
§ 16
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- Pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu Stowarzyszenia.
- Wykluczenia uchwałą przez Zarząd z powodu:
- łamania statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia, a także działania na szkodę Stowarzyszenia;
- notorycznego niebrania udziału w działaniach i zebraniach Stowarzyszenia;
- niepłacenia terminowo składek członkowskich i zalegania z opłatami z tytułu innych zobowiązań przez okres przekraczający sześć miesięcy;
- na wniosek 1/3 Członków Stowarzyszenia, złożony w formie pisemnej Zarządowi.
2. Zarząd podejmuje uchwałę o wykluczeniu lub przyjęciu rezygnacji na najbliższym posiedzeniu.
3. Od uchwały władz Stowarzyszenia w sprawie przyjęcia w poczet Członków Stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa Stowarzyszenia zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania złożone w terminie 14 dni od dnia wydania uchwały. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
Rozdział IV.
Władze Stowarzyszenia
§ 17
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
§ 18
Kadencja Zarządu Stowarzyszenia trwa 2 lata. Członkowie władz mogą sprawować swoje funkcje dłużej niż jedną kadencję.
§ 19
1. Wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej odbywa się w głosowaniu tajnym lub jawnym zwykłą większością głosów obecnych Członków Walnego Zebrania.
2. Członkowie należący do Władz Stowarzyszenia, o których mowa w paragrafie 17 są dopisywani do listy obecności dla Członków zwyczajnych i honorowych na podstawie protokołu sporządzonego przez protokolanta lub Komisję Skrutacyjną bez konieczności podpisywania przez nich tych list.
§ 20
Uchwały Zarządu i Komisji Rewizyjnej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy Członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia Statutu stanowią inaczej.
§ 21
1. Zmniejszenie się składu władz Stowarzyszenia w czasie trwania kadencji powoduje konieczność powołania innych osób na ich miejsce, poprzez przeprowadzenie wyborów uzupełniających na nieobsadzone stanowisko.
2. W razie istotnego zmniejszenia się składu organu, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, co najmniej o połowę składu tego organu, niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych wyborów przez Walne Zebranie.
3. Jeśli podjęcie uchwały wymaga przeprowadzenia głosowania w dwóch turach, w pierwszej turze obowiązują zasady podejmowania uchwał, opisane w ustępie poprzednim, w drugiej turze nie wymaga się obecności co najmniej połowy Członków uprawnionych do głosowania.
§ 22
1. Dopuszczalny jest udział w głosowaniach w trybie zdalnym (online – przy pomocy aplikacji do spotkań) przez Członków zwyczajnych, którzy nie biorą w nim osobistego udziału.
2. W przypadku głosowania tajnego, osoby głosujące będą logowały się na specjalnie zabezpieczoną aplikację, aby oddać głos anonimowo.
3. W przypadku głosowania jawnego, tożsamość osoby głosującej będzie potwierdzona poprzez użycie aplikacji, które wymagają logowania się na indywidualne konto należące do osoby głosującej i/lub przez wzięcie udziału w głosowaniu z kamerą wyraźnie pokazującą twarz głosującego.
Podrozdział I.
Walne Zebranie
§ 23
1. Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, które podejmuje najważniejsze decyzje w formie uchwał Stowarzyszenia.
2. W Walnym Zebraniu biorą udział:
- Członkowie zwyczajni, dysponujący biernym i czynnym prawem wyborczym w głosowaniach przeprowadzanych podczas obrad Walnego Zebrania;
- Członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście, którzy dysponują głosem doradczym, nie mają biernego ani czynnego prawa wyborczego w głosowaniach przeprowadzanych podczas obrad Walnego Zebrania.
3. Walne Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
4. Zwyczajne Walne Zebranie odbywa się raz w roku i jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia.
5. Nadzwyczajne Walne Zebranie powinno być zwołane nie później niż w ciągu miesiąca od daty podjęcia inicjatywy lub zgłoszenia wniosku.
6. Co 2 lata, Zarząd zwołuje zwyczajne Walne Zebranie, na którym przeprowadza się wybory na Członków władz Stowarzyszenia.
7. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd:
- z własnej inicjatywy;
- na wniosek Komisji Rewizyjnej;
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby Członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
8. Zarząd zawiadamia Członków Stowarzyszenia formą poczty elektronicznej o terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad, co najmniej 30 dni przed terminem wyznaczonym na przeprowadzenie Walnego Zebrania.
9. Wymagane kworum do przeprowadzenia obrad Walnego Zebrania powinno wynosić 1/3 wszystkich Członków zwyczajnych.
10. Brak wymaganego kworum podczas obrad Walnego Zebrania powoduje konieczność rozwiązania odbywającego się Walnego Zebrania i wyznaczenie przez Zarząd innego terminu na przeprowadzenie Walnego Zebrania, które powinno się odbyć nie później niż w terminie miesiąca od daty obrad Walnego Zebrania, na którym nie uzyskano wymaganego kworum. Brak wymaganego kworum w drugim wyznaczonym terminie Walnego Zebrania nie powoduje konieczności jego rozwiązania i wyznaczenia nowego terminu: Walne Zebranie przeprowadza się bez wymaganego kworum.
11. W wyjątkowych przypadkach, Członek Stowarzyszenia może wziąć udział w obradach Walnego Zebrania w trybie zdalnym (online – za pomocą aplikacji do spotkań) i głosować w sposób opisany w Rozdziale IV, paragraf 22 tego Statutu.
§ 24
1. Walne Zebranie:
- powołuje i odwołuje władze Stowarzyszenia;
- określa działania i rozwój Stowarzyszenia;
- uchwala regulamin obrad Walnego Zebrania.
2. Do kompetencji Walnego Zebrania należą:
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia;
- uchwalanie zmian Statutu;
- wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia;
- udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej;
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- uchwalanie budżetu;
- uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia proponowanych przez Zarząd;
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia Członka honorowego;
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia;
- rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez Członków Stowarzyszenia lub jego władze;
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu;
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku;
- podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
Podrozdział II
ZARZĄD
§ 25
1. Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków oraz do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz.
2. Zarząd składa się z co najmniej 3 osób, w tym Prezesa Zarządu oraz Członków Zarządu. Prezesa i Członków Zarządu wybiera Walne Zebranie spośród swoich Członków.
§ 26
1. Do reprezentacji w imieniu Stowarzyszenia uprawniony jest każdy z Członków Zarządu działający samodzielnie, natomiast do zaciągania zobowiązań majątkowych, w tym zawierania umów, udzielania pełnomocnictw, uprawnionych jest dwóch Członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes.
2. Zarząd może wyznaczyć pełnomocnika, który jednoosobowo może składać oświadczenia woli w sprawach majątkowych Stowarzyszenia.
3. Zarząd sporządza sprawozdanie ze swojej działalności i składa je na Walnym Zebraniu Członków raz w roku.
4. Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis Prezesa Zarządu lub upoważnionego przez Zarząd pełnomocnika.
§ 27
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb.
§ 28
Zarząd, do skuteczniejszej realizacji działań, może powoływać organy/komisje/grupy robocze opiniodawczo-doradcze.
- w skład tychże organów/komisji/grup roboczych mogą wchodzić Członkowie zwyczajni, wspierający i honorowi Stowarzyszenia;
- skład powoływanego organu/komisji/grupy roboczej składa się z co najmniej 3 osób;
- szczegółowy zakres prac danego organu/komisji/grupy roboczej będzie określał odrębny regulamin zatwierdzony przez Zarząd;
- organ/komisja/grupa robocza informuje Zarząd o swoich posiedzeniach (terminach i miejscach); protokół z posiedzeń organów/komisji/grup roboczych przekazywany jest Zarządowi w ciągu tygodnia od spotkania; sprawozdanie z działań organów/komisji/grup roboczych z okresu roku kalendarzowego przekazywane jest Zarządowi do końca stycznia roku kolejnego.
§ 29
Członkowie Zarządu mogą z tytułu pełnienia funkcji w tym organie ubiegać się o zwrot uzasadnionych kosztów. Decyzję dotyczącą zwrotu kosztów podejmuje cały Zarząd.
§ 30
Do zakresu działania Zarządu należą:
- realizacja celów Stowarzyszenia;
- wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków;
- inicjowanie, koordynowanie i organizowanie działalności Stowarzyszenia;
- sporządzanie planów pracy i budżetu;
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia;
- podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia;
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz – wobec władz i osób trzecich;
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków.
Podrozdział III.
Komisja Rewizyjna
§ 31
1. Komisja Rewizyjna jest to organ władzy Stowarzyszenia, który sprawuje kontrolę nad działalnością Stowarzyszenia.
2. Komisja Rewizyjna składa się z co najmniej 3 osób, w tym z przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, który jest wybierany przez Komisję Rewizyjną na jej pierwszym posiedzeniu.
§ 32
Posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwoływane są przez jej przewodniczącego, nie rzadziej niż raz na rok.
§ 33
Członek Stowarzyszenia będący pracownikiem Stowarzyszenia nie może kandydować lub pełnić funkcji Członka Komisji Rewizyjnej.
§ 34
Komisja Rewizyjna:
- kontroluje działalność Stowarzyszenia;
- kontroluje działalność Zarządu, w tym sprawozdania i bilanse przyjęte przez Zarząd;
- sporządza sprawozdania wraz z oceną działalności Stowarzyszenia i jego Zarządu, które jest rozpatrywane na Walnym Zebraniu;
- wnioskuje o udzielenie absolutorium Zarządowi przez Walne Zebranie;
- może wnioskować o zwołanie zwyczajnego Walnego Zebrania, w razie braku zwołania go przez Zarząd w określonym w statucie terminie;
- może wnioskować o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zebrania;
- może wnioskować o pozbawienie członkostwa w Zarządzie, w razie bezczynności Członka Zarządu bądź innych uchybień;
- może wnioskować o odwołanie całego Zarządu Stowarzyszenia, w razie jego bezczynności bądź innych uchybień.
Rozdział V.
Majątek i gospodarka finansowa Stowarzyszenia
§ 35
Stowarzyszenie uzyskuje środki finansowe na działania statutowe Stowarzyszenia ze składek członkowskich, środków z funduszy publicznych, grantów, kontraktów, zlecenia usług, świadczeń Członków wspierających, darowizn, odsetek od kapitału, lokat, akcji, opłat wpisowych do zapłaty dochodów ze zbiórek publicznych, kampanii, najmu, dzierżawy, sprzedaży, spadków, zapisów, dotacji, dochodów z działalności gospodarczej lub dochodów z działalności odpłatnej pożytku publicznego oraz innych, nie wymienionych źródeł finansowania, które nie są zabronione przepisami prawa.
§ 36
Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
§ 37
Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
§ 38
Decyzję w sprawie nabywania, zbywania lub obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
§ 39
1. Składki członkowskie wpłaca się do końca pierwszego kwartału każdego roku.
2. Nowo wybrani Członkowie wpłacają składki według reguł określonych w odrębnych uchwałach.
§ 40
Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczeń majątkowych z majątku należącego do Stowarzyszenia, w stosunku do jego Członków, Członków organów Stowarzyszenia i pracowników oraz osób, z którymi pozostają oni w związku małżeńskim, wspólnym pożyciu, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa, przysposobienia, opieki lub kurateli;
- przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz osób wymienionych w poprzednim punkcie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności przekazania majątku Stowarzyszenia na rzecz tych osób na preferencyjnych warunkach;
- wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na cel inny niż statutowy;
- zakupu towarów lub usług od podmiotów wskazanych w punkcie A. niniejszego ustępu, na zasadach mniej korzystnych np. po cenach wyższych niż ceny rynkowe.
ROZDZIAŁ VI
Postanowienia Końcowe
§ 41
Uchwałę w sprawie zmiany Statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków na zasadach określonych w Statucie Stowarzyszenia.
§ 42
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§ 43
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.
Podpisano przez Komitet Założycielski w dniu 18 grudnia 2024 roku.